Locations för foto och film

Letar du location för en filminspelning? Med flera spännande och unika kulturhistoriska byggnader är Hågelbyparken en populär plats för film- och TV-produktioner, endast 23 minuter från Stockholm city.

Hågelbyparkens byggnader är skapade av telefonfabrikören och innovatören LM Ericsson i början av 1900-talet. De kulturhistoriska byggnaderna och vackra miljöerna passar perfekt för fotografering och TV-produktioner av olika slag.

”Topp tre bästa locations vi varit på!”

Christopher Levin, Warner Bros.

I parken finns även hagar, gräsmattor, odlingsmark, planteringar, sjön Aspen och många andra utomhusmiljöer. Upptäck Hågelbyparkens lantliga miljö endast 23 minuter från Stockholm city. Tillsammans anpassar vi inspelningsplatsen efter era behov och önskemål. 

Kontakt

Louise Ideberg
Program- och eventansvarig
louise.ideberg@hagelby.se
08-599 07 121

Upptäck mer